Lightweight folding solid Jumbo plastic container with lid. An ideal export Intermediate bulk container (IBC) for big volume items!
| External Length: | 1200 mm |
| External Width: | 1200 mm |
| External Height: | 1000 mm |
| Internal Length: | 1160 mm |
| Internal Width: | 1160 mm |
| Internal Height: | 790 mm |
| Effective Height: | 790 mm |
| Features: | Folding (Collapsible) |
| Static Load: | 1400 kg |
| Dynamic Load: | 700 kg |
| Volume: | 1070 litre |
| Effective Volume: | 1070 litre |
| Forklift Entry: | 4-way |
| Bottom Support : | 9 Feet |
| Weight: | 32 kg |
| Folded Height: | 240 mm |
| Nesting Height: | Any mm |
| Material: | PP |
| Category: | Jumbo 1200x1200 |
A great Jumbo plastic bulk container for export of big volume products that can hold bigger quantity.
